FOTOGALERIE
Fotogalerie
VYHLEDAT NA STRÁNKÁCH
Google
Web karpaty.net
NAŠE AKCE, REKLAMA

Západní Tatry-Roháče - tipy na výlet

4.10.2004 | Otakar Brandos

TERMÁLNÍ KOUPALIŠTĚ V ORAVICÍCH

Pokud budete mít již turistiky dost a budete se nacházet na severní straně Roháčů nedaleko ústí Roháčské doliny, doporučuji navštívit termální koupaliště v nedalekých Oravicích. Provoz tohoto termálního koupaliště s vodou teplou až 36 °C (38 °C) je celoroční, v letním období (15.5 - 15.9.) od 10.00 do 22.00, v zimním období (16.9. - 14.5.) od 12.00 do 20.00. Vstupné činí min. 120 Sk.

MÚZEUM LIPTOVSKEJ DEDINY

Muzeum liptovskej dediny

Velké a pěkně upravené muzeum s nádhernými ukázkami lidové architektury. Toto muzeum se nachází v ústí Ráčkove doliny v těsném sousedství obce Pribylina. Jednotlivé objekty zde byly převezeny z vesnic zatopených při budování vodní nádrže Liptovská Mara. Vstupné činí 80,- Sk. Dnes je tady i expozice lesní železnice z Čierneho Váhu.

MÚZEUM ORAVSKEJ DEDINY

Velké a pěkně upravené muzeum s ukázkami oravské lidové architektury. Toto muzeum se nachází v blízkosti městečka Zuberec při cestě ze Zuberce do Roháčské doliny na severním okraji Západních Tater. Vstupné do skanzenu činí 60 Sk.

ROHÁČSKA PLESA

Národní přírodní rezervace o rozloze 452 hektarů byla vyhlášena v roce 1974. Předmětem ochrany je výrazně glaciální reliéf této části Roháčske doliny. Ledovec tady dosahoval délky 9 kilometrů a tloušťky až 200 metrů. V rezervaci je celkem 6 ples z nichž je největší Dolné Roháčske pleso s rozlohou 2,22 ha a hloubkou 6,5 metru. Plesa jsou dobře přístupné od bývalé Ťatliakove chaty v Roháčske dolině. Na záteční cestě ještě můžeme navštívit Roháčsky vodopád, který má výšku 18 metrů.

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ

Kulturní a společenské centrum Liptova. Ve městě se narodila řada významných osobností, např. M. Rázus, J. L. Bella aj. V Liptovském (Svätem) Mikuláši soudili a také popravili (18.3.1713) lidového hrdinu Juro Jánošíka. Ve městě je řada muzeí jako např. Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva, Múzeum Janko Kráľa (e-mail: muzeumjk@isternet.sk a řada dalších zajímavostí. Liptovský Mikuláš slouží jako východiště nejen do oblasti Západních Tater, ale také Nízkých Tater, neboť leží kousek od Demänovské doliny s lyžařským střediskem Jasná.


+ Biele Karpaty + Bukovské vrchy + Cerová vrchovina + Chočské vrchy + Javorníky + Kysucké Beskydy + Kremnické vrchy + Krupinská planina + Malá Fatra + Malé Karpaty + Muránska planina + Nízké Tatry + Oravské Beskydy + Pieniny + Poľana + Považský Inovec + Slovenský kras + Slovenský ráj + Štiavnické vrchy + Strážovské vrchy + Súľovské vrchy + Velká Fatra + Vihorlat + Vysoké Tatry + Západní Tatry - Roháče + Černá hora + Horhany + Polonina Boržava + Polonina Svidovec + Apuseni + Banát + Fagaraš + Retezat + Rodna + Vilcan