FOTOGALERIE
Fotogalerie
VYHLEDAT NA STRÁNKÁCH
Google
Web karpaty.net
NAŠE AKCE, REKLAMA

Súľovské vrchy, Súľovské skály

4.4.2001 | Otakar Brandos

Súlovské vrchy, Súlovské skály. Romantický kraj skalních měst, fantastických Turistický průvodce Súlovské skály skalních věží a skalních hradů, které si pro své neopakovatelné kouzlo vybírají i filmaři. Vždyť naposledy se tady natáčela krásná slovenská pohádka Král sokolů. Její děj se sice zčásti odehrával i v oblasti Slovenského krasu, Oravy a Chočských vrchů, ale scenérie z oblasti Súlovských skal, podcelku Súlovských vrchů, patří k neopakovatelným. Súľovské vrchy jsou horským celkem, který patří do Fatransko-tatranské horské soustavy. Dělí se na tři značně odlišné geomorfologické podcelky, kterými jsou již zmíněné Súlovské skály, dále Skalky a Manínska vrchovina.

Súlovské vrchy jsou budovány druhohorními sedimenty, flyšovými horninami třetihorního stáří a dalšími. Typické Z výstupu na Velký Manín jsou tzv. súlovské slepence. Selektivní erozí těchto hornin vznikly naprosto ojedinělé a svými tvary i typické a nezaměnitelné skalní věže a další útvary. Jen pro zajímavost uveďme GOTICKOU A OBROVSKOU SKALNÍ BRÁNU. Ve vyšších polohách se zachovaly souvislé, především listnaté, lesy, které jsou v nižších polohách vystřídány pastvinami a poli, tedy tzv. kulturní krajinou. Ve vyšších polohách se pak střídají v bylinném patře typické "alpinky", tedy rostliny známé z vyšších horských poloh a typicky teplomilné rostliny. Z těch nejvzácnějších si uveďme koniklec slovenský. Fauna této oblasti je rovněž bohatá, objevuje se tady řada hmyzích druhů, které bychom jinde spatřili jen zcela výjimečně.

I z těchto důvodů byla část Súlovských vrchů zahrnuta do CHKO Strážovské vrchy, která byla vyhlášena v roce 1989 na ploše 30 979 hektarů. Samotné Súlovské skály jsou ještě přírodní rezervací, která byla vyhlášena již v roce 1973 na rozloze 543 hektarů. Z turisticky neatraktivnějších cílů si jmenujme Súlovské skály se Súlovským hradem a nádherným vrcholem Roháč, Hričovský hrad, Sluneční skály a ještě Manínskou a Kostoleckou tiesňavu. Všechna tato místa naleznete zhruba jižně od Žilny. Nejvyššími vrcholy jsou tady Veľký Manín (891 m), Malý Manín (812 m), Žibrid (867 m), Roháč (803 m) a Brada (816 m). Nalezneme tady ale celou řadu dalších krásných a za návštěvu stojících vrcholů. Za zmínku a návštěvu určitě stojí i HRAD LIETAVA, který patří k největším hradům Slovenska.

Oblíbený portál Hauzi.cz Vám nabízí na výběr chaty a chalupy ze všech koutů země.

Dopřejte si ubytování na horách.

Tip na ubytování v Česku - ubytování Krkonoše.

Tip na ubytování na Slovensku: ubytovanie Vysoké Tatry.