FOTOGALERIE
Fotogalerie
VYHLEDAT NA STRÁNKÁCH
Google
Web karpaty.net
NOVÉ ČÍSLO TREKINGU
Nové číslo Trekingu
NAŠE AKCE, REKLAMA

Slovenský kras

24.3.2001 | Otakar Brandos

Slovenský kras je největším a zároveň nejtypičtějším krasovým územím na Slovensku. Je situováno do jihovýchodní části Slovenského rudohoří. Celé území leží zhruba na jih od města Rožňava. Plocha krasového území činí okolo 440 km2, na jihu je pak ohraničeno maďarskou hranicí a Národním parkem Aggtelek.

Domica

Na východě Slovenský kras hraničí s Košickou kotlinou, na západě pak Jihoslovenskou kotlinou a Bodvianskou pahorkatinou. Nejvyšší vrcholy Slovenského krasu nalezneme na severu oblasti (700 - 800 m) a nejnižší naopak na jihu (400 - 500 m). Pro své mimořádné přírodní hodnoty byl Slovenský kras vyhlášen v roce 1973 Chráněnou krajinnou oblastí. V roce 1979 byl zařazen do sítě biosférických rezervací v rámci programu MAB (Člověk a biosféra). Dnes je Slovenský kras dokonce národním parkem (NAPASK), který zde byl vyhlášen 5.4.2002 na území o rozloze 11 741 hektarů. Předmětem ochrany nejsou jen povrchové tvary, flóra a fauna, ale také podzemí, které je protkáno velice hustou sítí jeskynních systémů.

Slovenský kras je tvořen erodovanými komplexy vápenců a dolomitů, které jsou protnuty soustavou zlomů. Ty daly vzniknout mohutným krasovým planinám, které mají velice strmé stěny. Nejznámějšími jsou Plešivecká, Koniarska, Silická, Zádielska a Jasovská. V jejich nitrech nalezneme řadu nejen turisticky přístupných, ale zejména turisticky nepřístupných jeskyní. Nachází se tady řada propastí, jako např. Diviačia priepasť, Kunia priepasť, Zvonivá diera, Veľká Železná priepasť aj., z nichž některé dosahují hloubek přes 100 metrů a některé dokonce i 150 až 200 metrů. Nejhlubší z nich je Kunia priepasť, která dosahuje hloubky asi 220 metrů. Z turisticky atraktivních cílů je na prvním místě určitě Zádielsky kaňon, Turniansky hrad, či veřejnosti přístupné jeskyně, kterými jsou Domica, Gombasecká jeskyně, Ochtinská aragonitová jeskyně, Jasovská jeskyně a KRÁSNOHORSKÁ JASKYŇA.

Dopřejte si ubytování na horách.

Tip na ubytování v Česku - ubytování Krkonoše

Tip na ubytování na Slovensku: ubytovanie Vysoké Tatry

Oblíbený portál Hauzi.cz Vám nabízí na výběr chaty a chalupy ze všech koutů země. Tipy na odpočinek a rekreaci si prohlédnete například zde: ubytování Lipno a ubytování Podhájska.