FOTOGALERIE
Fotogalerie
VYHLEDAT NA STRÁNKÁCH
Google
Web karpaty.net
NAŠE AKCE, REKLAMA

Budujeme turistického značení v Zakarpatské oblasti Ukrajiny, pár slov o projektu

Polsky Ukrajinsky
9.8.2007 | Aleš Kučera, Otakar Brandos a Igor Hoření

Myšlenka obnovy turistických tras v Zakarpatské oblasti Ukrajiny, vznikla po opakovaných Nový turistický rozcestník návštěvách Zakarpatské oblasti Ukrajiny a ukrajinských Karpat vůbec, kdy jsme se snažili podpořit cestování našich turistů do tohoto horského regionu.

Příprava projektu

První přípravná schůzka a konzultace celého projektu proběhla v Usť Čorné 17. listopadu 2006 z iniciativy náčelníka horské služby v Usť Čorné, spolupracovníků internetového portálu karpaty.net (Karpatský turistický spolek), časopisu Treking, jenž se stal mediálním partnerem celého projektu a a našich přátel, kteří patří mezi dlouhodobé návštěvníky Usť Čorné a obdivovatelé bývalé zdejší lesní železnice a tohoto kraje. Přes zimu 2006/2007 jsme připravili projekt a návrh barevného značení. Ten však již plně zohledňoval rozběhnutý projekt obnovy turistického značení v Ivano - Frankovské oblasti z iniciativy "Polská pomoc" - www.ukraina.gory.info. V souladu s těmito již realizovanými turistickými trasami na severních svazích Karpat (viz stezhky.org.ua), navazujícími i na vytipované turistické trasy vedoucí na Popaďu a Syvulju právě z Usť Čorné, jsme přijali barevné schéma značení tak, aby na hranicích oblastí (Zakarpatské a Ivano - Frankovské) byly trasy kompatibilní.

Mapa v plném rozlišení Mapka v plném rozlišení (1,4 MB)

Mapa služeben horské služby
Zvětšit mapu

Kdo jsme?

Karpatský turistický spolek, znak

Iniciátory aktivity obnovy turistických tras v okolí Koločavy jsou turisté a milovníci nejen tohoto koutu Karpat, kteří se sem vracejí od své první návštěvy v roce 1992, kamarádi z Balkánské unie, která se pro své dobrovolnické aktivity recesisticky nazývá právě BU. Patří mezi ně obdivovatelé lesních drah, aktivní turisté, kteří mají v "sousední" Usť Čorné, která je od Koločavy oddělena hřebenem poloniny Krásna, mnoho (společných) dobrých přátel. Hlavními garanty a iniciátory tohoto projektu jsou náčelník horské služby Ťačevského rajonu v Usť Čorné a bývalý náčelník lesní dráhy spolu s kamarády Pavlem Gargou a Josifem Horkavčukem ze strany zelených Ukrajiny, ukrajinští přátelé z Iršavy a Berehova. Celé toto neformální sdružení je soustředěné okolo informačního portálu karpaty.net a časopisu Treking, které jsou zároveň hlavními mediálními partnery.

Příznivci Karpat jsou soustředěni v Karpatském turistickém spolku, který je prvním skutečně nadnárodním turistickým spolkem v Karpatech, který nečiní rozdílů mezi Ukrajinci, Poláky, Rumuny, Slováky, Čechy či Maďary. Slovo nacionalismus je nám skutečně cizí a považujeme jej za vulgarismus toho nejhrubšího zrna. Spolek se prezentuje na tomto internetovém portálu www.karpaty.net a úzce spolupracuje s magazínem Treking.

Normy turistického značení

HS

Budované turistické značení vychází ze schématu známého ze střední Evropy (a tedy i části Karpat) - jednotlivé trasy oddělovat barevně, hřebenové trasy značit přednostně červeně, nástupní trasy zeleně a modře, spojovací trasy žlutě. Velikost pásového značení přednostně realizovat v rozměrech 10 × 10 cm, výjimečně 16 × 24 cm jako "volavky". Jako směrovky jsme použili osvědčené smaltované tabulky (známé ze značení KČT) s udáním kilometrové vzdálenosti a textem v azbuce - v ukrajinštině (místopisné názvy na mapách jsou též v azbuce). Turistické nekopíruje trasy z meziválečného období, kdy v této oblasti probíhalo značení pod vedením KČST. Nejedná se tedy o obnovu tohoto značení! Byť v hřebenových partiích hor byly průběhy tras logicky podobné či identické. Součástí turistického značení v okolí Usť Čorné a Koločavy jsou i info panely s mapou doporučených tras, kontakty na ubytovatele na privátech a penzionech, možností občerstvení a odjezdech autobusů - pdf ke stáhnutí.

Značkaři na polonině Svidovec

Prosba - výzva

Značka do sedla Príslop

Pokud vás náš projekt oslovil a i vám je líto, že finance z nadnárodních grantů k takovýmto aktivitám nedorazí, přestože takovéto projekty mají smysl - o čemž jsme přesvědčeni, můžete nám zaslat i pár korun na konto Karpatského turistického spolku - CAV na budování turistického značení v oblasti Usť Čorné a Koločavy, které bude pokračovat i v dalších letech. Více o Usť Čorné a Koločavě naleznete na následujících stránkách.

Číslo účtu CAV: 166 274 6359/0800, IBAN: CZ50 0800 0000 0016 6274 6359, název účtu - Karpatský turistický spolek, Česká spořitelna, Ostrava.

Ve zprávě pro příjemce, prosím, uveďte "znaceni 2007" a "jméno dárce" (příp. mailem zašlete i kontakt a spojení). Seznam dárců uvádíme na následující stránce.

Česká vláda

Projekt značení turistických tras je spolufinancován vládou ČR prostřednictvím organizace Člověk v tísni o.p.s.

Diskuse Diskuse k budovanému značení na Zakarpatí, vzkazy, připomínky
Značkaři na polonině Piškoňa Značkaři na polonině Krásna

Oblíbený portál Hauzi.cz Vám nabízí na výběr chaty a chalupy ze všech koutů země.

Dopřejte si ubytování na horách.

Tip na ubytování v Česku - ubytování Krkonoše.

Tip na ubytování na Slovensku: ubytovanie Vysoké Tatry.