FOTOGALERIE
Fotogalerie
VYHLEDAT NA STRÁNKÁCH
Google
Web karpaty.net
NOVÉ ČÍSLO TREKINGU
Nové číslo Trekingu
NAŠE AKCE, REKLAMA
ANKETA NA KARPATY.NET

Polonina Boržava

10.3.2004 | Otakar Brandos
Vodopád Šipot

Polonina Boržava je jednou z nejkrásnějších polonin na Zakarpatské Ukrajině. Nejvyšším GISMETEO: Aktuální počasí vrcholem celého pohoří je Stoj (1 681 m, dříve Stohy), na jehož vrcholu stály z dálky viditelné rádiolokátory ukrajinské armády. Druhým nejvyšším vrcholem pohoří je Velikij Verch (1 598 m), ale nalezneme tady i řadu dalších vrcholů jako je Plaj (1 334 m), Temnatik (1 347 m), Kuk (1 361 m), Gemba (1 491 m). Reliéf této poloniny je relativně oblý bez výrazných horských kuželů. K Polonině Boržava patří ještě Polonina Kuk, která je často (podle mého soudu nesprávně) vyjímána a popisována jako samostatný horský celek.

K této polonině ještě musíme přiřadit i hřeben Palenij Gruň. Délka hřebene této poloniny tak dosahuje asi 44 kilometrů, Ukrajinské Karpaty takže jde o největší (nejdelší) poloninu celého Zakarpatí. I přesto patří tato polonina k orientačně jednodochým horským skupinám. A to i přesto, že zde stejně jako na celém Zakarpatí, neexistují turistické značky. Horské svahy jsou pokryty hustými lesy, které jsou převážně bukové. Vrcholové partie jsou holé a nezřídka se využívají jako pastviny. Nejvýznamnějšími turistickými centry této oblasti jsou města Volovec, Svaljava a Mežgorje. Ovšem nečekejte nějaké zázemí pro turistický ruch. Uvádím je jen proto, že jsou největší a že tady funguje místní doprava.

V současné době je na polonině Boržava vyznačena díky naší iniciativě síť turistických stezek. Informace o nich naleznete na následujících stránkách: