FOTOGALERIE
Fotogalerie
VYHLEDAT NA STRÁNKÁCH
Google
Web karpaty.net
NAŠE AKCE, REKLAMA

Západní Tatry - Roháče

14.3.2001 | Otakar Brandos
Ostrý Roháč a Jamnícke pleso

Západní Tatry, také zvané Roháče (kde Roháče jsou jen jedním z podcelků Západních Tater) se Západní Tatry, turistický průvodce rozkládají na území o rozloze bezmála 400 čtverečních kilometrů. Jejich část (asi 260 čtverečních kilometrů) je od roku 1987 součástí TANAPu. Západní Tatry vznikaly v mladších druhohorách a starších třetihorách. Svou současnou podobu však Západní tatry získaly až během dob ledových, kde je modelovaly četné ledovce. Po svém působení nám tady zanechaly výrazné stopy v podobě morén a karů. Největší ledovce se tehdy nacházely v Roháčske, Ráčkove, Žiarske, Tiché a Bystré dolině. Ledovce dosahovaly délky 5 až 9 kilometrů a mocnost ledu činila až 200 metrů.

Západní Tatry - Roháče jsou jádrovým pohořím tvořeným prvohorními žulami a krystalickými břidlicemi, jen v jejich nadloží můžeme nalézt bohaté druhohorní sedimenty tvořené dolomity Svinica z Tomanovské doliny a dolomitickými vápenci. Hlavní hřeben Západních Tater má délku asi 42 kilometrů a průměrná výška vrcholů hlavního hřebene se pohybuje mezi 2 000 až 2 100 metry. Z hlavního hřebene pak vybíhá množství rozsoch, které jsou odděleny hlubokými údolími. První tři nejvyšší vrcholy - Bystrá (2 248 m), Jakubiná (2 194 m) a Baranec (2 184 m) leží právě v takovýchto bočních rozsochách. Ty nejmohutnější vybíhají k jihu. Ples není v této části Tater mnoho. Největším z nich je DOLNÉ ROHÁČSKE PLESO s rozlohou 2,22 ha a hloubkou asi 6,5 metrů. Nejhlubším plesem je ale Horné Bystré pleso s hloubkou asi 12,5 metrů, které je zároveň nejvýše položeným plesem v Západních Tatrách Temniak - Červené vrchy (1 875 m). Alpínský ráz mají pouze vrcholy kolem Ostrého Roháče, ostatní části mají spíše holní ráz (alpínské louky). Západní Tatry dělíme na šest podcelků. Jsou to: Osobitá, Sivý vrch, Liptovské Tatry, Roháče, Červené vrchy a Liptovské kopy.

Podnebí Západních Tater má výrazně kontinentální charakter se studenými zimami a horkými léty. Průměrná roční teplota tady dosahuje pouze 2 °C, v nejvyšších polohách se dokonce pohybuje kolem nuly. Nejnižší teloty jsou obvyklé v lednu, nejvyšší v červenci případně v srpnu. Ve výškách nad 2 000 metrů se pak tato maxima posouvají na únor a srpen. Flóra a fauna této oblasti je velice bohatá. Z nejvzácnějších druhů si tady jmenujme medvěda hnědého, kamzíka horského, sviště horského či orla. Z kytek pak plesnivec alpínský, hořec ledovcový a velké množství dalších. Z kulturních památek za zmínku stojí MÚZEUM LIPTOVSKEJ DEDINY, skanzen oravské dědiny v Zuberci, nevzpomenout nelze ani místo odpočinku - TERMÁLNÍ KOUPALIŠTĚ V ORAVICÍCH.

Další zajímavé odkazy:

Oblíbený portál Hauzi.cz Vám nabízí na výběr chaty a chalupy ze všech koutů země.

Dopřejte si ubytování na horách.

Tip na ubytování v Česku - ubytování Krkonoše.

Tip na ubytování na Slovensku: ubytovanie Vysoké Tatry.