FOTOGALERIE
Fotogalerie
VYHLEDAT NA STRÁNKÁCH
Google
Web karpaty.net
NAŠE AKCE, REKLAMA

Malá Fatra - tipy na výlet

6.5.2004 | Otakar Brandos

STREČNO, HRAD

Strečno

Na místě tohoto mohutného hradu stávalo již v minulosti sídliště z doby římské i velkomoravské. Vznik Strečna je úzce spjat s ochranou mýta na cestě spojující Trenčianské a Turčianské panství. Původně tady stála jen opevněná hranolovitá věž, k níž postupně přibývaly další budovy až do svého největšího rozkvětu v 16. století. Po skončení stavovských povstání byl hrad záměrně rozbořen. V roce 1995 skončily na hradě záchranné práce a hrad byl zpřístupněn jako muzeum veřejnosti. Kousek od hradu se na vrcholku kopce Zvonica nachází pomník padlým francouzským partizánům v době SNP.

STARHRAD

Tento hrad byl postaven pravděpodobně někdy ve 13. století pod původním jménem Varín. Dnešní jméno dostal až po vybudování nedalekého Strečna. Hrad je od 18. století neobývaný a pustne. Otevírají se z něj fantastické pohledy do údolí Váhu a na Domašínsky meandr. Hrad je snadno přístupný od železniční zastávky Strečno na hlavní železniční trati spojující Žilinu a Vrútky.

ŠÚTOVSKÝ VODOPÁD

Sútovský vodopád

Mohutný asi 20 metrů vysoký vodopád, který je největším a také nejmohutnějším vodopádem Malé Fatry. V horní části vytéká voda z úzkého skalního hrdla. Tento vodopád leží v Šútovské dolině, kterou se pohodlně dostaneme až k vodopádu po asfaltové a následně vozové cestě z obce Šútovo přes osadu Rieka. Kolem vodopádu vede cesta dále k tzv. Mojžišovým pramenům a k Chatě pod Chlebom. Vodopád navštěvuje velké množství turistů.

RAJECKÁ LESNÁ

První písemná zmínka o této obci pochází z roku 1474, kdy byla poddanskou vsí panství Lietava. V obci se zachovaly ukázky lidové architektury v podobě srubových domů se šindelovými střechami. V obci se nachází největší pohyblivý betlém na Slovensku.

TURČIANSKE TEPLICE

Významné lázně nacházející v Turčianské kotlině mezi Malou Fatrou a Strážovskými vrchy. Pěkně upravený park s fontánami, stylovou restaurací a jezírkem, po kterém se dá projet ve vypůjčené loďce. Lázně se tady začaly budovat již v roce 1592! Dnes se využívá šest teplých minerálních pramenů (38°C až 47,5°C) k léčbě revmatismu, chorob pohybového ústrojí, ledvinových, kožních a ženských nemocí.

VELKÝ ROZSUTEC

Rozsutec

Snad nejznámější a nejkrásnější vrchol Malé Fatry, který se tyčí do výšky 1610 metrů v severovýchodní části tohoto pohoří. Mohutný vápencový vrchol s bizarními skalními útvary a věžemi. Nejsnadnější přístup na vrchol vede z obce Štefanová ve Vrátné dolině (dobrá doprava z Žiliny) přes sedlo Medziholie. Část výstupu ze sedla je zajištěna řetězy. Sestup je možný do sedla Medzirozsutce, odkud můžeme Dierami (někdy nazývanými Jánošíkove diery) sestoupit nazpět do Štefanovej a nebo k hotelu Diery v blízkosti Terchovej.


+ Biele Karpaty + Bukovské vrchy + Cerová vrchovina + Chočské vrchy + Javorníky + Kysucké Beskydy + Kremnické vrchy + Krupinská planina + Malá Fatra + Malé Karpaty + Muránska planina + Nízké Tatry + Oravské Beskydy + Pieniny + Poľana + Považský Inovec + Slovenský kras + Slovenský ráj + Štiavnické vrchy + Strážovské vrchy + Súľovské vrchy + Velká Fatra + Vihorlat + Vysoké Tatry + Západní Tatry - Roháče + Černá hora + Horhany + Polonina Boržava + Polonina Svidovec + Apuseni + Banát + Fagaraš + Retezat + Rodna + Vilcan