FOTOGALERIE
Fotogalerie
VYHLEDAT NA STRÁNKÁCH
Google
Web karpaty.net
NAŠE AKCE, REKLAMA

Oravská Magura, Skorušinské vrchy

22.3.2004 | Otakar Brandos
Na Skorušiné

Oravská Magura je známým pohořím ležícím na Oravě. Přestože příliš nezaujme svou výškou, jde o vcelku navštěvovanou oblast, která si určitě již získala srdce nejednoho turisty. Nejvyšším vrcholem tohoto pohoří je Minčol vysoký 1 394 metrů. Dalšími významnějšími vrcholy jsou Paráč (1 325 m), Budín (1 222 m) a některé další. Oravská Magura se dělí na tři samostatné geomorfologické podcelky. Jsou to Paráč, Kubínska hoľa a Budín. Hlavním hřebenem, který se táhne zhruba ve směru jihozápad - severovýchod prochází červeně značená hřabenovka, která je součástí dálkové trasy E3.

Oravská Magura je ohraničena ze severu Beskydskou vrchovinou a kotlinou, na východě Skorušinskými vrchy a na západě Malou Fatrou. Na jihu sousedí s krásným vápencovým pohořím - Chočskými vrchy. Od těch je však ještě oddělena nevýrazným pásmem Oravské vrchoviny. Masív Oravské Magury je budován především pískovci a arkózami. Povrch je pokryt hustými lesy, kde převažuje smrk a buk. Specialitou tohoto pohoří jsou i velké porosty bříz a především lísek, kterých je v některých partiích vysloveně "hafo". Lesy tak v podzimních měsících místy doslova hýří barvami. Nejvýznamnějšími turistickými středisky jsou Tvrdošín, Zázrivá a Dolný Kubín. Pohoří patří do povodí řeky Orava, která se vlévá do Váhu. Synonymem Oravy jsou pak tvrdé zimy a déšť. Vždyť Orava patří k nejdeštivějším a nejchladnějším místům Slovenska.

Skorušinské vrchy ohraničují Oravu z jihu a oddělují ji od Západních Tater. Nejvyšším vrcholem pohoří je vrchol Skorušina, na kterém se nachází vysoká kovová rozhledna (na snímku).

Oblíbený portál Hauzi.cz Vám nabízí na výběr chaty a chalupy ze všech koutů země.

Dopřejte si ubytování na horách.

Tip na ubytování v Česku - ubytování Krkonoše.

Tip na ubytování na Slovensku: ubytovanie Vysoké Tatry.