FOTOGALERIE
Fotogalerie
VYHLEDAT NA STRÁNKÁCH
Google
Web karpaty.net
NAŠE AKCE, REKLAMA

Mikroregion Lupków - Cisna - Wetlina; Bieszczady

10.3.2007 | Aleš Kučera
Mapa, fa Ruthenus

Obec Cisna

Cisna

Obec Cisna (560 m n.m.) v údolí řeky Solinky leží pod hraničním hřebenem s vrcholem Jaslo 1 150 m a pod dominantním vrcholem Lopiennik 1070 m východně. Tato obec díky své poloze, na přístupových cestách z Komancze a Lupkowa, Leska a Baligródu, Ustrzyků Górnych a Wetliny, byla od nepaměti důležitou osadou na obchodní stezce do Uher přes sedlo Ruské nad Roztokami Górnymi. V Cisně se nachází archeologické naleziště z doby římské. Obec založili Balovci v roce 1522 v době valašské kolonizace. Kamenná obchodní cesta do Uher známá jako Porta Rusica byla vybudována v letech 1861 až 1865 a její čtyřkilometrový dochovaný úsek na slovenské straně je zapsán mezi technické památky Slovenska. V roce 1895 obec získala spojení s významným Lupkowem díky dobudované úzkorozchodné dráze. Již před 2. světovou válkou se obec pomalu stávala centrem turistiky, kdy byl zřízen penzion "Pod Beskidami". Bohužel dramatické poválečné události - viz. kapitola historie - zapříčinily vysídlení obyvatel a pustnutí obce a celého regionu. V obci se nachází památník poválečných bojů. Nový život se do obce začal vracet až na přelomu 60. a 70. let příchodem nových osídlenců do vysídleného a zpustošeného pohraničí.

Cisna se v 90. letech probudila z ospalé pohraniční obce v podhůří Bieszczad a je dnes výchozím místem v podhůří směrem k poloninám, především však v době prázdnin, kdy zde hlavní ulice a stylové bary žijí ruchem táborníků a různých Interiér baru individuálních turistů. Vedle velmi pěkných stylových barů a čajovny vyniká horalská hospoda Siekierezáda s řezbářskými výtvory, které v baru po léta ponechávali místní horalé místo své útraty. Název Siekierezáda pochází z názvu knížky polského spisovatele Edwarda Stachury (1937 - 1979), z generace beatníků 70. let žijících nekonformní a svobodný život "na cestě". Právě v Cisně psal román Siekierezada - albo Zima leśnych ludzi z roku 1971 (u nás vyšel v roce 1980 pod názvem Sekerezáda aneb Zima lesních lidí). Nahlédnout do interiéru baru můžete na www.siekierezada.pl, dnes se v Siekierezádě konají folkové koncerty a jiné zajímavé literární, malířské a hudební kulturní akce. V Cisně má sídlo též Fundacja Biesczczadskiej kolejki leśnej - tzn. nadace Bieszczadské lesní dráhy, jejíž depo, depozitář a muzeum se nachází 2 kilometry na západ od Cisny v obci Majdan (www.kolejka.bieszczady.pl). Úzkokolejka směrem na Przyslup má v Cisně pouze zastávku, za hospodou Siekierezáda, malebné horské nádražíčko se nachází právě v Majdanu. O bohaté historii cisny více na www.bieszczady.net.pl Z Cisny lze popojet busem do Wetliny a Ustrzykow Gornych, nástupních míst na poloniny www.bieszczady.pl.

Majdan, Liszna a Roztoki Górne

Roztoki Górne

Tyto osady leží na staré obchodní stezce do Uher směrem na sedlo Ruské. V osadě Majdan (2 km od Cisny), na hlavní přístupové cestě do Cisny od Lupkowa, se nachází depo a muzem lesní dráhy - viz. www.kolejka.bieszczady.pl. Na křižovatce do údolí potoka Roztoczka směrem na Lisznu a Roztoki Górne je dobře zásobený obchod s potravinami, který má otevřeno již od 7 hodin a zkrácenou otvírací dobu i o víkendech. U odbočky cest je restaurace-bar, kde je možné se osvěžit čepovaným pivem. U paní Krynické je možnost ubytování na privátu www.bieszczady.net.pl.

Asi po necelém kilometru se v osadě Liszna nachází opravdu stylový bar Banderoza pana Jana Kobuse, s mnoha artefakty z 2. světové války, v létě je možné si objednat smažené pstruhy, hranolky, polévku a další občerstvení. Vedle potoka se nachází veřejné tábořiště. Místo je vyhlášené mezi nezávislými turisty a večer tu je u ohně živo. Přibližně po 6 kilometrech dojdeme do osady Roztoki Górne (cca 70 m n.m.), která zanikla po vpádu Rakocziho band v roce 1665. Dnes se zde nachází turistická chata "Cicha dolina". I na této chatě dostanete teplá jídla, jako bigos, palačinky a polévky. Vedle chaty je veřejné tábořiště s ohništěm. Odtud to už je 1,5 km na sedlo Ruské (801 m), kde je hraniční turistický přechod na Slovensko.

Bieszczadská lesní dráha

Mezi Wolou Michowou, Balnicou, Majdanem, Cisnou a Przyslupem je od roku 1997 znovuobnovený provoz na bývalé lesní dráze Lupków - Cisna, dnes Bieszczadské kolejce leśne – B.K.L. se sezónním turistickým provozem. Depo, muzeum a výchozí stanička lesní železničky se nachází v Cisně-Majdanu. Více najdete na následující stránce a na www.kolejka.bieszczady.pl kde je zveřejněn aktuální jízdní řád. Naděje příznivců lesní úzkokolejky v Cisně se nyní upírají i na plánované obnovení provozu v úseku Wola Michowa – Nowy Lupków, kde se úzkokolejka setkává s normálně rozchodnou tratí PKP. Plánovaná obnova úseku původně lesní dráhy by měla být dokončena v roce 2008.

Oblíbený portál Hauzi.cz Vám nabízí na výběr chaty a chalupy ze všech koutů země.

Dopřejte si ubytování na horách.

Tip na ubytování v Česku - ubytování Krkonoše.

Tip na ubytování na Slovensku: ubytovanie Vysoké Tatry.