FOTOGALERIE
Fotogalerie
VYHLEDAT NA STRÁNKÁCH
Google
Web karpaty.net
NAŠE AKCE, REKLAMA

Trasy v Užanském národním parku vyznačeny

19.10.2010 | Aleš Kučera

Po dvouletém shánění finančních prostředků a přípravách návrhu tras ve spolupráci s pracovníky Užanského národního parku, s českými, polskými a ukrajinskými značkaři se podařilo minulý týden realizovat 1. etapu značení v UNP díky finanční podpoře z prostředků Česko- polského fondu MZV, konkrétně na této stránce.

Užanský NP

Koordinátorem značení turistických tras je pro tento projekt Hnutí duha Jeseníky, vlastní značkařské práce a čistění turistických tras provádí ukrajinská organizace Karpatské stezky za pomoci dobrovolníků z Čech a Polska.

V průběhu září a října byla vyznačena červená turistická značka, protínající Užanský národní park, od slovenské hranice směrem k Užockému průsmyku v délce téměř 60 km - vychází z obce Velký Bereznyj (od železniční stanice) a stoupá na hřeben Javorníku - 9 km (pod Juda vršek 970 m, kde se nachází bývalá chata KČST z roku 1936, která ještě dnes slouží jako útulna se správcem).

Pohraniční pásmo

Z Javorníku trasa schází zpět do údolí řeky Uh, k Dubovému háji - 6 km (mezi obcí Sil a Kostrino) a znovu stoupá pod vrchol Stinka (1 019 m) - cca 11 km. V blízkosti vrcholu se nachází místo dopadu 279 kg těžkého meteoritu v roce 1866. Značka klesá k severu do obce Stužica a podél stejnojmenného potoka červená značka vede do obce Zahorb (12 km). Odtud nás značka vyvede na jedno z nejznámějších pohřebišť vojáků z 1. světové války, na vrchol Čeremcha (1 130 m, 5 km) který poskytuje snad nejkrásnější výhledy na polské Bieszczady - na Tarnicu, poloninu Bukowskou až po Kynczyk Bukowski, a na ukrajinské majestátné vrcholy Pikuj a Ostra hora. Krátký sestup směrem na východ nás zavede podél lesácké útulny po hodině chůze do horské obce Lubna (4 km).

Posledním vyznačeným úsekem první etapy značení v Užanském národním parku je výstup na zalesněný vrchol Pliška (1 068 m) a do pohraničářské obce Verchovina Bystra (cca 7 km), ke stanici pohraniční straže. Pro pohyb po značených trasách v pohraničním pásmu, kde se nachází i vrcholy Čeremcha a Pliška, je vhodné se nahlásit u pohraničníků - oproti situaci ještě před pěti lety je dnes přístup profesionálních pohraničníků vstřícný a bezproblémový (po nahlášení počtu osob, předpokládané trasy službu konající pohraničník uvědomí své kolegy v terénu a vyhnete se tak zbytečným kontrolám. V případě nějakého zásahu proti uprchlíkům vám však cestu mohou nepovolit).

Cesta na Čeremchu Útulna pod Čeremchou

Jednotlivé trasy jsou popsány na stránkách UNP (zde je však uvedeno ještě neplatné barevné značení podle prvotního návrhu UNP). Užanský národní park je díky své poloze v pohraničním pásmu turisty opomíjen, ale významná změna ve volnosti pohybu ze strany ukrajinských pohraničníků nabízí na rozdíl od sousedních přelidněných polských Bieszczad turisticky poklidné a opuštěné oblasti, s možností přenocování v lesáckých útulnách nebo v původní chatě KČST na Javorníku.

Krátké vzdálenosti túr, dobrá dopravní dostupnost, osídlená údolí poskytující dostatek stravovacích možností, ale i ubytování v penzionech, vznikajících podél řeky Uh (Kostrino, Stavne, Volosjanka). Součástí projektu značení turistických tras je také vydání podrobné turistické mapy 1:50 tis s aktuálními trasami (obdobně jako vydání mapy v případě ukončení značení na polonině Krásna, Svidovci a Gorgany) v dubnu 2011.

Mapa tras v UNP

Pokud se podaří i v příštím roce získat finanční prostředky, práce budou pokračovat směrem na Užocký průsmyk a vyznačeny další nástupní trasy v UNP podle schematu. Vedle tento rok dokončeného značení na pohoří Gorgany, Svidovec, Krasna a ve východní části Boržavy, kde byly tento rok vyznačeny trasy v délce okolo 40 km. Užanský park tak bude další horskou oblastí s navazující sítí značených turistických tras.

Systémem středoevropského značení (podle metodiky KČT a PTTK) bylo za čtyři roky ve spolupráci s ukrajinskou horskou službou HRPZ vyznačeno v Mižhirjanském rajóně (Boržava - východ, Siněvir, Gorgany) 219 km, v Tjačevském rajóně (polonina Krasna, Svidovec - západ, Gorgany) 168 km a v Rachovském rajóně (Svidovec - okolí Dragobratu) 31 km. Celkem tedy bylo realizovány z iniciativy českých dobrovolníků 418 km. V Ivano-Frankovské oblasti je kompatibilním systémem navazujících značených tras vyznačeno 560 km. Dnes již červená turistická značka, plánovaná horskou službou napříč Zakarpatskou oblastí, vychází od slovensko-ukrajinské hranice směrem k Užockému průsmyku, a od perevalu Prislop a poloniny Kuk na Boržavě plynule pokračuje přes obce Mižhirja, Koločava, Usť Čorna na Dragobrat (se setupem do Jasini).

Cesta k chatě na Javorníku Porada nad připravovanou mapou

Oblíbený portál Hauzi.cz Vám nabízí na výběr chaty a chalupy ze všech koutů země.

Dopřejte si ubytování na horách.

Tip na ubytování v Česku - ubytování Krkonoše.

Tip na ubytování na Slovensku: ubytovanie Vysoké Tatry.