FOTOGALERIE
Fotogalerie
VYHLEDAT NA STRÁNKÁCH
Google
Web karpaty.net
NAŠE AKCE, REKLAMA

Dokončení 1. etapy turistického značení v okolí Usť Čorné

9.10.2007 | Aleš Kučera, foto Irek Jóźwik

Na konci září byla dokončena 1. etapa budování turistického značení v okolí Usť Čorné, započatá v létě 2007. V první polovině září vyznačil náčelník horské služby v Usť Čorné Jurij Kosťak s Josifem Horkavčukem část modré trasy, od odbočky z údolí Mokranky (v blízkosti přítoku potoka Chrest) na sedlo Ruskij puť (dříve Německá poljana). V místě odbočky byla umístěna plechová směrovka a pásmovými značkami byla vyznačena nástupová cesta do sedla, vedoucí většinou po "traktorové" cestě (cca 3 km).

V údolí Mokranky

O slunečném víkendu 29. a 30. září skupina českých, polských a ukrajinských značkařů dokončila údolní trasu modré značky v úseku z Usť Čorné (od odbočky u "lesoruba") přes Ruskou Mokrou, Německou Mokrou až k mostu přes řeku Mokranku, který strhla povodeň v půli září, most byl cca 1,5 km za odbočku na sedlo Príslop (informace o dočasné neschůdnosti tras je uvedena v článku povodeň. Celkem bylo vyznačeno 78 modrých značek na úseku 11 km.

Velmi potěšují je, že značené trasy vybudované v létě 2007 využilo mnoho turistů a horská služba v Usť Čorné obdržela řadu pochvalných reakcí a navíc nedošlo k žádnému poškození směrovek ani informačních tabulí! Bohužel všeobecně pozitivní přijetí této aktivity v usť-čorňanském regionu pokazilo neskutečně "tvrdé" setkání dobrovolných značkařů v terénu s arogantními českými off-roadisty na motorkách-čtyřkolkách. Na našeho značkaře Jirku se vyřítil za obcí Německá Mokrá jeden smyslu zbavený český motorkář tak, že náš kamarád stihl jen tak tak s barvou uskočit a byl ocákán od hlavy až k patě vodou a blátem z kaluže! Za což tomuto arogantnímu chudáčkovi neděkujeme! Ten večer jsme byli i svědky, kdy místní občané z Německé Mokré žádali náčelníka HS, aby se už konečně nějak zamezilo obdobnému řádění, kdy se obcemi žene osmdesátikilometrovou rychlostí skupina motorkářů a ohrožují tak místní děti a obyvatele… Hold jedni svoji zem propagují, druzí zostuzují…

Na tomto značkování se bez nároku na mzdu, úhrady dopravy či jiných nákladů podíleli polští přátelé z Rzeszowa a Varšavy, ukrajinský kolega z Iršavy, čeští dobrovolníci z Prahy, Žďáru nad Sázavou a Vsetína. Vydatnou pomoc opět poskytli přátelé Jurij Petrovič a Josif Horkavčuk z Usť Čorné. Finanční prostředky na tyto dokončovací práce značení jsou čerpány z uvedené nákladové položky na 1. etapu, žádné nové náklady na nákup materiálu tedy nevznikly.

Velmi si ceníme mediální podpory od přátel ze strany zelených na Ukrajině, především v novinách "Zelenyj kraj", konkrétně Denysovi Dobrovi, a polskému kolegovi Irkovi za medializaci na stránkách www.bieszczady.net.pl (informaci ze značení najdete též na http://www.bieszczady.net.pl).

Na zveřejněný účet Karpatského turistického spolku již přispělo i několik dárců finančních prostředků na obnovu turistického značení - těmto lidem velmi děkujeme a ceníme se jejich podpory! Svěřené prostředky jsou výhradně použity na nákup materiálu a barev. Pro případné zájemce o bližší informace o projektu a možné pomoci uvádíme odkaz stránce o značení a opakujeme i číslo účtu kam je možné posílat finanční příspěvky.

Číslo účtu: 166 274 6359/0800, IBAN: CZ50 0800 0000 0016 6274 6359, název účtu - Karpatský turistický spolek, Česká spořitelna, Ostrava.

Oblíbený portál Hauzi.cz Vám nabízí na výběr chaty a chalupy ze všech koutů země.

Dopřejte si ubytování na horách.

Tip na ubytování v Česku - ubytování Krkonoše.

Tip na ubytování na Slovensku: ubytovanie Vysoké Tatry.