www.treking.cz
Home Page kontakty
kontakt
počasí
počasí
počasí online
webcam
sněhové podmínky
sníh
fórum
fórum
 
Karpaty.net
FOTOGALERIE
Fotogalerie
VYHLEDAT NA STRÁNKÁCH
Google
Web karpaty.net
NOVÉ ČÍSLO TREKINGU
Nové číslo Trekingu
NAŠE AKCE, REKLAMA

Cestování vlakem po Ukrajině a Ukrajině

Ukázka z turistického průvodce Ukrajinské Karpaty

27.6.2006

Železniční doprava Ukrajinských železnic (UZ) prošla za poslední desetiletí významnou přeměnou a modernizací - přestože je četnost spojů výrazně nižší, v cílové stanici jste díky vyšším rychlostem (60 až 80 km/h) ve stejnou dobu. Vlaky již nejsou díky levnější konkurenci všudypřítomných maršrutek přeplněné a některé soupravy mají dřevěné lavice nahrazeny klasickou koženkou.

Nádraží Na trati Užhorod – Čop – Batěvo – Chust jezdí i dva vlaky povyššenoj komfortnosti (což odpovídá našim běžným motorákům, nikoli nějaké vyšší kvalitě) , které mají uprostřed motorového vlaku vagón s barovým koutem (výčep funguje od 11 hodin). Všechny motorové vlaky mají i nové firemní nátěry s vlastními jmény jako je Siněvir, Hoverla či Karpaty. V normálních vlacích se můžete běžně setkat s pochůzkovými prodejci čehokoli – od piva, přes kávu z termosky, pirohy, ale až po kleště, pily, konve a jiné tretky.

Pro cestu ze Slovenska na Ukrajinu je výhodné, především časově bez čekání na hranici, využít rychlíku Dukla R R8 / R7 Košice – Čop – Lvov, který v úseku Košice – Čierna n.T. – Čop veze slovenské vozy 2. třídy. Z Košic vlak odjíždí v 7.24 h, v Čierné vlak stojí od 8.39 do 9.21 a do Čopu přijíždí v 10.40 h VEČ (při cestě z Čech lze využít R 423 Cassovia z Prahy – ve 20.02 h - na který Dukla v Košicích čeká). Cesta vlakem přes hranice z Čierné do Čopu trvá cca 20 minut – celní odbavení na ukrajinské straně je bezproblémové a rychlé (též cca 20 minut). Zpět se Dukla vrací z Čopu v 19.40 VEČ (s ohledem na odbavení je vhodné se dostavit na celnici okolo 19. hodiny, nejpozději však v 19.10 h!). Do Košic R 220 Dukla přijíždí ve 21.05 hod., přípoj směr Česká republika je opět rychlíkem Cassovia R 422 ve 22.18 h, který veze lůžkové vozy do Prahy (příj. v 8.01 h). Vlak Dukla je nově z Košic označen čísly R7/8 (dříve R221/220).

Na nástupišti Z Prahy, Pardubic a Olomouce na východ (a dalších stanic na trase vlaku) lze pro přesun využít nejvýhodnější vlakový spoj, který v Košicích přímo navazuje na R 8 Dukla směrem na Ukrajinu. Tím je zmíněný R 423 Cassovia, který odjíždí z Prahy hl.n. ve 20.02 h a v Košicích je 6.48 hod. Cena jízdenky z Prahy do Košic v jednom směru činí 516 Kč (při využití zpáteční jízdenky City Star Slovensko pro 2 až 5 spolucestujících, oba směry 1 032 Kč - cena závislá na aktuálním kurzu Kč / Euro), jízdenka zakoupená z Prahy až do Čierné nad Tisou je o cca 190 Kč dražší (zpáteční jízdenka stojí 1 370 Kč). V Košicích nebo Čierné nad Tisou zbývá dost času na zakoupení jízdenky Čierná – Čop. Zpáteční jízdenka z Čierné nad Tisou do Čopu pro 2. třídu – na rychlík Dukla R R8 / R7 platí 2 měsíce a stojí 130 Sk. Při cestě zpět však Ukrajinské železnice v Čopu vyžadují nepochopitelnou "vstupenku na nástupiště" za 5 Hřiven.

Lůžkový příplatek na vlak Praha – Košice v kupé pro 3 cestující stojí 285 Kč, lehátkový příplatek pro cestu v kupé pro 6 osob stojí 126 Kč. Příklady cen jízdného vlakem z ČR do zahraničí najdete na http://www.cd.cz/index.php o slevách http://www.cd.cz/index.php

Ve vlaku Z Čopu na Batěvo, Mukačevo, Volovec a Lavočné (průsmyk Skotarskij) a na sever na Užhorod a Sianki jezdí elektrické vlaky – obdoba našich panťáků. Většina osobních vlaků na hranicích Zakarpatské oblasti (na hřebeni Karpat) končí a přípoj na druhou stranu hřebene vždy nenavazuje. Nejsilnější příměstská doprava je mezi Užhorodem, Čopem a Mukačevem. Směrem na Berehovo – Vinohradovo – Chust a Ťačevo (podél Tisy na východ) je nutné v Batěvu přestoupit na motorové jednotky Ganz. V nejznámější části bývalé Podkarpatské Rusi – v oblasti Rachova a Jasině vede trať Rachov – Jasiňa – Deljatin (v Ivano-Frankovské oblasti), která je v podstatě izolovaným úsekem. Díky dvojímu překročení hranice mezi Rachovem – rumunským Sighetu Marmatiej a Teresvou vlak jede tento úsek téměř půl dne a jeho používání místními obyvateli nemá význam. Z Rachova do Sighetu jezdí vlaky 2× týdně, z Teresvy do Rumunska zajíždějí osobní motorové vlaky 3× týdně. Společným dnem, kdy se v Sighetu setkají ukrajinské vlaky z Rachova a Teresvy je pátek a milovníci dobrodružství, kteří si chtějí nostalgicky připomenout, kdy tudy jezdil legendární rychlík Praha – Jasiňa, si tak můžou dopřát netradiční zážitek se čtyřmi pobyty na hranicích…

Poslední úzkokolejkou na Zakarpatské Ukrajině je původní boržavská hospodářská dráha z Vinohradova do Chmelniku, kde je třeba přestoupit na jeden ze dvou vlaků do Iršavy (na trati z Berehova, kde je depo, do Chmelniku jezdí jen služební vlaky).

Veřejné jízdní řády UZ, v nám známe knižní podobě, nevydávají – časy odjezdů jsou vyvěšeny pouze v čekárnách vlaků. Nejpřesnější jízdní řády UZ v Zakarpatské oblasti najdete na našich stránkách, které jsme zpracovali z interních zdrojů UZ.

Orientační cena jízdného osobních (příměstských) vlaků je cca 10 km = 0,30 až 60 Hr (při větší vzdálenosti je cena za 10 km nižší – např. cca 145 km vzdálená trasa Berehovo – Volosianki stojí 4,1 Hr, cca 60 km vzdálený úsek Chust – Berehovo stojí 2,5 Hr, cca 35 km Vinohradovo – Berehovo stojí 2 Hrivny a úzkokolejka Vinohradovo – Chmelnik, což je 20 km, stojí 1,3 Hrivny). Ceny jízdného – za jednotlivé úseky – jsou vyvěšeny u pokladen vlaků ve stanicích na nástěnných tabulích.

Aleš Kučera

Další praktické informace:

+ Nové spoje do Čopu
+ Jízdní řády vybraných vlakových spojů
+ Turistický průvodce Zakarpatská Ukrajina, I. vydání

Oblíbený portál Hauzi.cz Vám nabízí na výběr chaty a chalupy ze všech koutů země.

Dopřejte si ubytování na horách.

Tip na ubytování v Česku - ubytování Krkonoše.

Tip na ubytování na Slovensku: ubytovanie Vysoké Tatry.

E-mail: redakce@treking.cz
All rights reserved • www.karpaty.net • © KARPATY.net