FOTOGALERIE
Fotogalerie
VYHLEDAT NA STRÁNKÁCH
Google
Web karpaty.net
NAŠE AKCE, REKLAMA

Na Ukrajině opět svitla naděje

19.9.2016 | Aleš Kučera, foto autor, Karolina Kiwior a Tomáš Novák

Již podruhé za sebou se v létě vydali čeští záchranáři HS ČR, o.p.s., ze služebny Pec pod Sněžkou v Krkonoších na Ukrajinu, do Zakarpatské oblasti obnovovat značení, které v letech 2007 až 2009 vybudovali dobrovolníci Karpatského turistického spolku v pohoří Svidovec, Gorgany a Krásna. Vedle této dobrovolnické aktivity se podílejí čeští záchranáři Horské služby ČR od roku 2009 na budování systému lavinové prevence v ukrajinských Karpatech.

Poloniny

Spolu s Milanem Lizuchem ze Strediska lavinové prevencie a záchranáři polského GOPRu, skupiny Bieszczady, jezdí v zimě školit ukrajinské záchranáře a početné skupiny freeriderů, kteří mají o informace ohledně záchrany v lavinách velký zájem. První školení a ukázky záchranných akcí v lavině představili na Ukrajině právě kolegové HS ČR ze Špindlerova Mlýna v dubnu 2009 a v lednu 2012 školili záchranáře na prvním kurzu v lyžařském areálu Dragobrat.

Bohužel díky nezájmu ukrajinské strany v uplynulých dvou letech o turistické značení, jehož síť v ukrajinských Karpatech dosahuje tisíc kilometrů a vznikla z iniciativy českých a polských dobrovolníků ve spolupráci s místní horskou službou, začíná zanikat a značení tak přestává plnit svoji funkci. Především politický chaos na Ukrajině po "Majdanu", chaotické výměny odborníků a náčelníků v čele horské služby, nepromyšlené reorganizace a rozbujelá korupce zastavily rozběhnuté formy spolupráce s kolegy z Čech a Polska.

Kácení lesa je vážný problém Kácení lesa je vážný problém

Tak jako vloni, byli iniciátorem týdne obnovy značení - tentokrát v pohoří Gorgany a na polonině Krásna - čeští dobrovolníci kolem Tondy Hrdiny, kamarádů tragicky zesnulého Čecha v lavině v březnu 2015. Desítka milovníků ukrajinských hor a krkonošští záchranáři HS ČR, GOPR Bieszczady a spolupracovníci portálu SNOW se vydali na přechod hor s plechovkami barev a nářadím na obnovu rozcestníků.

Z Usť Čorné se skupina desíti mladých Čechů vydala údolím Mokranky k vrcholu Popaďa (1 740 m) v odlehlém a náročném pohoří Gorgany. Za tři dny obnovili 25 km modré turistické značky od Německé Mokré na Popaďu, přeznačili několik úseků zasažených polomy a těžbou dřeva. Menší skupinky obnovovaly nástupní žlutou značku na poloninu Krásná (cca 4 km) a rozcestníky.

S Vasylem Hutyrjakem, se kterým spolupracujeme na vydávání turistických map 1:50 tis. (všechny mapy jsou k dostání v prodejně map a průvodců KIWI v Praze), jsme monitorovali a aktualizovali terén po rozsáhlé těžbě dřeva, která zcela nenávratně mění ráz ukrajinských Karpat. Nekontrolovatelná a bezohledná těžba dřeva v Karpatech začíná mít rozsah celoevropského ekologického problému www.svetkolemnas.info.

Výstup na poloninu Krásna Výstup na poloninu Krásna

Příslibem staronové spolupráce je po dvou letech nejistoty a chaosu na Ukrajině, ve vedení horské služby, je návrat staronového náčelníka Zakarpatské horské služby (po reorganizaci před dvěma lety přeřazené nepochopitelně pod požárníky a následně spolu s dalšími kolegy vyhozenými). Na jednání v Užhorodě se zástupci HS ČR Krkonoše a vedení HS Zakarpatí shodli na navázání spolupráce a na snaze rozšířit lavinová školení v rámci malého grantu Mezinárodního Visegrádského fondu i o záchranáře.

HS ČR bude nadále odborně podporovat ukrajinské záchranáře, aby se přiblížili metodice práce běžné v Evropě. Na služebně horské služby v Usť Čorné, která má na starost neprostupné území o rozloze okolo 40 × 40 km čeští kolegové zkontrolovali repasovaný skútr Buran 640 A, darovaný z Krkonoš.

Bohužel spolupráce s ukrajinskými kolegy, kteří mají o poznatky velký zájem, narážela poslední roky na absolutní nezájem a korupci ve vedení záchranných složek. Udržení kontinuity tak vyžaduje velkou trpělivost a nadšení na straně českých a polských dobrovolných záchranářů. K udržení smysluplného projektu lavinové prevence na Ukrajině přispívá i podpora MZV, zastupitelských úřadů na Ukrajině a malé granty Mezinárodního Visegradského fondu, zaměřené na lavinovou prevenci.

Údolí Mokranky, Krest Poloniny

Na závěr pár postřehů k cestě na Ukrajinu - ukrajinská část hraničního přechodu Vyšné Nemecké - Užhorod prochází rekonstrukcí a snížila se tak propustnost přechodu. Hlavní cesty na Ukrajině - silnice 1.třídy - jsou v dobrém stavu, naopak katastrofální je místní silnice Dubové - Krásna - Usť Čorna, na úsek 20 km je potřeba hodina kličkování mezi nepopsatelnými dírami.

Potěšující je návrat českých turistů zpět do ukrajinských Karpat, které jsme po dobu našich prací potkávali, protože především turisté mohou pomoci místním obyvatelům a samosprávám v tlaku na opravu infrastruktury v horských regionech.

Bohužel kaňkou při našich návštěvách v posledních letech je doslova "obludná" těžba dřeva nebývalého rozsahu, za posledních 10 let podle našich odhadů zmizelo 25 % až 30 % lesů v údolích a na hřebenech okolo Usť Čorné. Jak říkají místní, vše je řízeno z Kyjeva a dřevo putuje většinou do Rakouska, část prostředků jde na zalepení děr ve státním rozpočtu (a zbytek do kapes vyvolených). Rozsáhla těžba má za následek lokální povodně po přívalových deštích a viditelný nedostatek vody v pramenech.

Setkání na poloninách

Již při našich prvních cestách na Ukrajinu v 90. letech jsme pátrali po silnici spojující tehdejší Komsomolsk (dnes Německá Mokrá) a Koločavu. Jak jsme se dozvěděli, cesta byla pouze namalována na sovětských mapách a později ji převzaly i některá vydavatelství. Jaké bylo naše překvapení! Silnice vyprojektována v 80. letech se tento měsíc dokončuje.

Už v době naší návštěvy se dala přes sedlo Prislop projet terenním autem, až na jeden - pro ukrajinské stavbaře určitě řešitelný - sesuv tělesa je cesta vedena velkoryse, na náspech, s odvodňovacími strouhami a mostky. Na začátku stoupání i s retardérem zamezujícím vjezdu těžkých souprav se dřevem (bohužel žlutým sloupkům však před ruskou technikou nedáváme moc velkou šanci). Takže možná již na podzim se bude moci projet mezi Koločavou a Usť Čornou autem (nikoliv gruzovikem) po nové silnici.

Za materiální a finanční podporu obnovy značení účastníci děkuji firmě Spojstav a ApolloArt, které stály při vzniku a budování značení na Ukrajině.

Další články:

Oblíbený portál Hauzi.cz Vám nabízí na výběr chaty a chalupy ze všech koutů země.

Dopřejte si ubytování na horách.

Tip na ubytování v Česku - ubytování Krkonoše.

Tip na ubytování na Slovensku: ubytovanie Vysoké Tatry.