FOTOGALERIE
Fotogalerie
VYHLEDAT NA STRÁNKÁCH
Google
Web karpaty.net
NAŠE AKCE, REKLAMA

Obnova značení v Usť Čorné

27.7.2012 | Aleš Kučera

Ti, kteří pravidelně sledují naše stránky, si možná vzpomenou na začátek aktivit spojených s vytvářením systému turistického značení v Zakarpatské oblasti Ukrajiny. V roce 2007 začaly z iniciativy časopisu Treking vlastní značkařské práce, hrazené pouze formou sponzorských příspěvků a darů kamarádů, vlastní práci prováděli dobrovolníci z Čech, Polska a Ukrajiny. První trasy vznikly v orientačně náročném pohoří Gorgany a v okolí Usť Čorné a Koločavy - tehdy bylo vyznačeno okolo 200 kilometrů tras, díky dobrovolníkům a za pomoci KČT, především Karla Markvarta.

Obnova značení, rok 2012

Velkou měrou se podílela na značení Ukrajinská horská služba - HPRZ, která maximálně pomáhala při realizaci značení a při plánování tras. Postupně se podařilo ve spolupráci a za finanční podpory především Ministerstva zahraničí ČR prostřednictvím společnosti Člověk v tísni, Hnutí Duha Jeseníky a v posledních letech díky projektu Česko-polského fondu MZV a Malému lokálnímu projektu rozvojové spolupráce MZV vyznačit v Zakarpatské oblasti téměř 800 kilometrů tras. Dnes červená turistická značka vede již od slovenské hranice, z Velkého Berezného až na Hoverlu!

Díky změnám ve vedení ukrajinské horské služby, které přišly s politickými změnami v Kyjevě, díky chaotickým reorganizacím na přelomu roků 2011/2012, kdy zanikla horská služba v Ivano-frankovské a Lvovské oblasti (byla sloučena s požární ochranou v rámci MNS), jsme bohužel přišli o podporu od tohoto prestižního partnera na Ukrajině a iniciativu převzaly nevládní organizace, především Karpatské stezky. Jejich dobrovolníci a značkaři značí velkou část tras a vedou jednaní na místních úrovních se zástupci parků a místní administrativou.

Obnova značení, rok 2012

Nepodařilo se tak přenést údržbu o vybudované značené trasy na místní služebny HS, resp. místní odbory turistiky, v nedohlednu se jeví i přijetí "středoevropské" normy značení (dle metodiky KČT a PTTK), ta měla být předložena v roce 2011.

Nejstarší vyznačené trasy, před pěti lety v okolí Usť Čorné začaly chátrat. Aby zůstalo značení funkční a plnilo svoji funkci, bylo potřeba začít s obnovou nejstarších tras. Díky prostředkům Malého lokálního projektu rozvojové spolupráce MZV jsme zahájili v červenci 2012 s obnovou první stovky kilometrů tras v okolí Usť Čorné - na polonině Krásná, Svidovec a nástupní trasy na Gorgany.

V letech 2008 a 2009 navštívilo oblast Usť Čorné nejvíce turistů (v roce 2008 - cca 4 600 / v roce 2009 - cca 6 900), přičemž od roku 2009 převažují ukrajinští turisté nad Čechy a Poláky. Bohužel rok 2010 a 2011 zahájil pokles zájmu o ukrajinské hory především ze strany Čechů a Poláků - v posledních dvou letech přešlo za léto přes Usť Čornou odhadem 3 250, resp. 2 300 turistů.

Tento rok je úbytek turistů ještě znatelnější - i přes překrásné počasí jsme potkali za celý týden na trasách 4 (!) turisty - dva z Čech a dva z východní Ukrajiny. Pro odpůrce offroadů na poloninách uvádíme že v roce 2010 přes poloniny přijelo do Usť Čorné 215 terénních aut! Motorky a čtyřkolky přestala horská služba evidovat, odhadem jich bylo více než třista.

Obnova značení, rok 2012

Fotbalové Euro 2012 možná prospělo některým regionům (a skupinám), ale třeba v Ťačevském regionu (kam patří Usť Čorná) ještě nezačala od zimy oprava silnic 2. a 3.kategorií, veškeré prostředky na infrastrukturu byly přesunuty do míst konání fotbalu. Cesta z Teresvy do Dubového je plná velkých děr, za obcí Krásnou přibylo několik sesuvů zasypaných pouze štěrkem. Cesta je však sjízdná i pro osobní auta, ale čas k překonání 50 km dosahuje 2 hodin.

Malá hrstka dobrovolníků, jeden z Polska a dva z Čech spolu s iniciátory značení - Igorem Hořením a Alešem Kučerou obnovili celkem 45 km tras v horských partiích - červenou turistickou značku z Usť Čorné na Tempu a Trojasku, zelenou nástupní z Krásné na Tempu na Svidovci, červenou značku z Usť Čorné na Klimovou na polonině Krásná a žlutou spojovací trasu do Usť Čorné k Jalynce (kde se však nepodařilo obejít výrub v dolní části lesa).

Fond

Byly vyvezeny dva nové rozcestníky o obnoveny tak poškozené na Trojasce 1 702 m a pod Klimovou 1 357 m, vybudován byl nový rozcestník pod vrcholem Klimové 1 492 m (na hranici lavinového katastru). Ve velmi špatném stavu jsou doliny pod Popaďou (údolí Mokranky) a Sivuljou (Plajská), kde se těží a těží, údolí Mokranky je za deště pro normálního turistu blátivou pastí, bez mostů.

Na závěr uvádíme fotografii, vyschlé řeky Krasnošurka u obce Krásna, poté co byla voda odvedena do trub pro malé GES. I přes protesty příznivců Karpat a odborné veřejnosti ukrajinská vláda dala zelenou k stavbě těchto alternativních zdrojů energie. Další takováto elektrárnička by měla příští rok vzniknout na řece Teresvě mezi Usť Čornou a Krásnou (nad Ozorelem) - více o této problematice najdete zde.

Vyschlé koryto…

Poděkování patří dobrovolníkům - značkařům Zuzaně Semerádové, Gošce Dragnik, Ondřejovi Kučerovi, budovateli rozcestníků Igorovi Hořenímu, který mistrně vedl naše ARO naložené cementem, stavebním nářadím a trubkami po horských necestách, kolegům Milanovi Kickovi a Paľo Balašičovi, který nás podporují při přesunech na Ukrajinu a servisují auto, Luboši Veselému a Ivo Dokoupilovi za koordinování celého projektu značení.

Obnova značení turistických tras byla realizována díky finanční podpoře Malého lokálního projektu rozvojové spolupráce Ministerstva zahraničních věcí České republiky.

Obnova značení, rok 2012

Více o značení v letech 2011 a 2012 zde:

Mapa s aktuálně vyznačenými trasami v ukrajinských Karpatech

Oblíbený portál Hauzi.cz Vám nabízí na výběr chaty a chalupy ze všech koutů země.

Dopřejte si ubytování na horách.

Tip na ubytování v Česku - ubytování Krkonoše.

Tip na ubytování na Slovensku: ubytovanie Vysoké Tatry.