FOTOGALERIE
Fotogalerie
VYHLEDAT NA STRÁNKÁCH
Google
Web karpaty.net
NOVÉ ČÍSLO TREKINGU
Nové číslo Trekingu
NAŠE AKCE, REKLAMA
ANKETA NA KARPATY.NET

Vysoké Tatry - tipy na výlet

10.5.2004 | Otakar Brandos

ŠTRBSKÉ PLESO

Štrbské pleso je snad nejznámějším a nejnavštěvovanějším plesem Vysokých Tater. Nejen pro svou snadnou dosažitelnost, ale i pro své neopakovatelné pohledy na tatranské štíty i do podhůří a také proto, že Štrbské Pleso je jedněmi z nejstarších klimatických lázní na Slovensku. Snadný příjezd autem. Ze Štrby od zastávky vlaku na hlavní trati do Košic se tady turista dostane v pohodě populární zubačkou, která je jednou ze dvou ozubnicových železnic na Slovensku (druhou nalezneme v Tisovci v oblasti Muránske planiny, Tisovec - Muránska Polhora). Velké ubytovací a stravovací kapacity (hotely Fis, Panorama, Patria aj.), naneštěstí značně předražené, skokanské můstky, lyžařské sjezdovka na Solisku, běžecké tratě. Štrbské pleso je se svou plochou 19,76 ha druhým největším plesem slovenské části Vysokých Tater.

SYMBOLICKÝ CINTORÍN POD OSTRVOU

Symbolický hřbitov, který byl podle návrhu Otakara Štáfla vybudován v roce 1936 "Mŕtvym pamiatku, živým pre výstrahu" pod skalními stěnami Ostrvy v těsném sousedství Popradského plesa. Každoročně v říjnu se tady konají pietní akce. Tento symbolický hřbitov je snadno dosažitelný od Popradského plesa (10 minut), sezónně (od 1.1. do 15.6.) je uzavřen. Další informace o tomto symbolickém hřbitově a podmínky pro umísťování tabulí naleznete na internetových stránkách Státních lesů TANAPu.

OBROVSKÝ VODOPÁD

Nádherný asi 20 metrů vysoký vodopád, jehož krásu můžeme obdivovat z lávky vedoucí nad Malým Studeným potokem. Vodopád vytéká z úzkého skalního hrdla, které jej zajímavě tvaruje. Obrovský vodopád leží na Tatranské magistrále a je nejsnadněji dosažitelný z Hrebienku, na který ze Smokovce vede pozemní lanovka.

VELKÉ HINCOVO PLESO

Největší pleso slovenské části Tater. Jeho plocha činí 20,08 ha a hloubka 57 metrů, což z něj činí zároveň nejhlubší pleso slovenské části Tater. Pleso leží v tzv. Hincove kotlince v závěru Mengusovské doliny. Nejsnadnější přístup tady vede od Popradského plesa dnem Mengusovské doliny. Nepříliš náročná túra, během níž je nutno překonat asi 450 metrů převýšení. Délka túry nepřesáhne (za příznivých podmínek) 4 až 5 hodin.

MUZEUM TANAPu

Krásné muzeum nacházející se v Tatranské Lomnici vedle budov Správy TANAPu. Krásně upravené expozice věnované nejen přírodě Tater, ale i lidovým tradicím obyvatel podtatranských vsí a historii turistiky Tater a historii budování turistických chat. Otevřeno pondělí až pátek 8.00 až 12.00 a 13.00 až 17.00, sobota a neděle jen 8.00 až 12.00.

TÉRYHO CHATA

Jedna z nejkrásnějších turistických chat, která byla velice citlivě zakomponována do okolního prostředí Malé Studené doliny. Založena byla již v roce 1899, tudíž je nejstarší existující tatranskou chatou! Dnes poskytuje občerstvení a také noclehy (až 25 osob). Od chaty se otevírají fantastické pohledy na okolní štíty, stejně tak dolů do Malé Studené doliny a dále do podhůří či na protilehlý hřeben Nízkých Tater. Chata je nejlépe přístupná od Hrebienku, nebo ze Skalnatého plesa.

VODOPÁD SKOK

Krásný a mohutný vodopád nacházející se v Mlynické dolině, který dosahuje výšky asi 30 metrů. Snad nejkrásnější vodopád v Tatrách, jehož krása vynikne především za zvýšeného průtoku vody. Vodopád je snadno dosažitelný ze Štrbského plesa po širokém chodníku (asi 1 až 1 a 1/2 hodiny) dnem Mlynické doliny.


+ Biele Karpaty + Bukovské vrchy + Cerová vrchovina + Chočské vrchy + Javorníky + Kysucké Beskydy + Kremnické vrchy + Krupinská planina + Malá Fatra + Malé Karpaty + Muránska planina + Nízké Tatry + Oravské Beskydy + Pieniny + Poľana + Považský Inovec + Slovenský kras + Slovenský ráj + Štiavnické vrchy + Strážovské vrchy + Súľovské vrchy + Velká Fatra + Vihorlat + Vysoké Tatry + Západní Tatry - Roháče + Černá hora + Horhany + Polonina Boržava + Polonina Svidovec + Apuseni + Banát + Fagaraš + Retezat + Rodna + Vilcan