FOTOGALERIE
Fotogalerie
VYHLEDAT NA STRÁNKÁCH
Google
Web karpaty.net
NAŠE AKCE, REKLAMA

Velká Fatra - tipy na výlet

8.3.2004 | Otakar Brandos

HARMANECKÁ JESKYNĚ

Harmanecká jeskyně

Jediná turisticky přístupná jeskyně Velké Fatry. Jeskyni nalezneme v nejjižnějším cípu tohoto pohoří poblíž Harmance v tzv. Harmaneckém krasu. Vchod jeskyně leží v nadmořské výšce 826 metrů a dospějeme k němu od parkoviště asi za 3/4 hodiny. Pro veřejnost je jeskyně zpřístupněna od roku 1950 a dnes je známo okolo dvou a půl kilometrů chodeb. Z toho je pro návštěvníky zpřístupněno 720 metrů. Velice bohatá sněhově bílá krápníková výzdoba. Otevřeno od dubna do října ve zhruba hodinových (podle sezóny) intervalech, vstupné 60 Sk. Zavíracím dnem je pondělí.

VLKOLÍNEC

Vlkolínec

Nejznámější památka Velké Fatry a jedna z nejvýznamnějších památek Slovenska, která se dokonce dostala na seznam světového kulturního dědictví organizace UNESCO. Jde o nejzachovalejší památkovou rezervaci lidové architektury na Slovensku. Nachází se tady okolo 40 původních dřevěnic, původní dřevěná zvonice z roku 1770 aj. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1376. Dnes slouží jednotlivé domy jako rekreační chalupy. Informační centrum, v sezóně se vybírá vstupné 10 Sk.

JESKYNĚ MAŽARNÁ

Tato jeskyně sice není turisticky přístupná, přesto je navštěvována značně často, neboť její mohutný vstupní portál leží hned vedle turistického chodníku vedoucího Vápennou dolinou na vrchol Tlstá (1 373 m). Chodník je sice dočasně uzavřen, ale turistů jej používá mnoho. Celková délka jeskyně, která je významným archeologickým a paleonto-logickým nalezištěm je asi 130 metrů. Sporá krápníková výzdoba je již zvětralá. Nejsnadnější přístup tady vede z obce Blatnica.

HRAD BLATNICA

Zřícenina kdysi mohutného hradu vypínajícího se nad Gaderskou dolinou v blízkosti obce Blatnica. Hrad vznikl pravděpodobně okolo roku 1252. Nejvýznamnějšími vlastníky hradu byl rod Révayovců, kterým hrad patřil od roku 1540 až do roku 1945, přestože od roku 1790 nebyl obýván. Zachovaly se zbytky opevnění, střílen i kruhové bašty. Velká část hradu je ukryta v lese. Nejsnáze je hrad přístupný od hájenky v Gaderské dolině (naproti ústí Vápenné doliny) nedaleko obce Blatnica.

ĽUBOCHŇA

Významná osada severní částí Velké Fatry, která od 19. století slouží jako klimatické lázně. V minulosti zde byly skleněné hutě a později železné hamry. Příjemné lázeňské městečko s upraveným parkem, řadou stylových budov. Východště do oblasti Velké Fatry i do Ľubochnianské doliny, nejdelší doliny celé Velké Fatry. Slušné autobusové i vlakové spojení.










+ Biele Karpaty + Bukovské vrchy + Cerová vrchovina + Chočské vrchy + Javorníky + Kysucké Beskydy + Kremnické vrchy + Krupinská planina + Malá Fatra + Malé Karpaty + Muránska planina + Nízké Tatry + Oravské Beskydy + Pieniny + Poľana + Považský Inovec + Slovenský kras + Slovenský ráj + Štiavnické vrchy + Strážovské vrchy + Súľovské vrchy + Velká Fatra + Vihorlat + Vysoké Tatry + Západní Tatry - Roháče + Černá hora + Horhany + Polonina Boržava + Polonina Svidovec + Apuseni + Banát + Fagaraš + Retezat + Rodna + Vilcan