FOTOGALERIE
Fotogalerie
VYHLEDAT NA STRÁNKÁCH
Google
Web karpaty.net
NAŠE AKCE, REKLAMA

Chřiby - tipy na výlet

20.5.2006 | Otakar Brandos

BRDO (587 m)

Nejvyšší vrchol celého tohoto malebného pohoří. Masív je značně zalesněn, objevují se tady především bukové a smrkové porosty. Do konce 70. let minulého století stávala na vrcholu dřevěná rozhledna. Na jihovýchodním úbočí hory se nacházejí zbytky starého hradiště. Nejsnadnější přístup na vrchol vede po zelené turistické značce z obce Roštín ležící zhruba mezi Uherským Hradištěm a Kroměříží.

VELEHRAD

Významné archeologické naleziště, kde byly objeveny stopy osídlení již z neolitu, střední a mladší doby bronzové a také z období Velké Moravy. Přibližně od poloviny 19. století se jedná o významné poutní místo, na němž se nachází cisterciácky klášter založený roku 1205, klášterní kostel Nanebevzetí P. Marie (vysvěcený roku 1228) a rozsáhlý komplex pozůstatků románsko - gotických staveb s cyrilometodějskou tradicí. V roce 1990 navštívil toto místo i papež Jan Pavel II. Nejsnadnější přístup od Starého Města u Uherského Hradiště.

BUCHLOV

Tento pevný gotický zeměpanský hrad z první poloviny 13. století je výraznou dominantou celého kraje. Zajímavé hradní interiéry a sbírky. Hrad je přístupný v dubnu, září a říjnu od 9 do 15 hodin, v květnu a červnu od 8 do 16 hodin a o prázdninách 8 do 16 hodin mimo soboty a neděle, kdy je otevřeno až do 17 hodin. Otevřeno každý den mimo pondělí (vyjma prázdnin). Doba prohlídky asi 1 a 1/2 hodiny.

BUCHLOVICE

Barokní zámek z přelomu 17. a 18. století. Velká italská vila nacházející se v rozsáhlém anglickém parku. Zámek byl na přelomu 19. a 20. století přebudováván, dnes si tady může návštěvník prohlédnout stylové expozice barokního bydlení. Zámek je otevřen v dubnu a v říjnu od 9 do 16 hodin o sobotách, nedělích a svátcích; od května do srpna od 8 do 17 hodin a v září od 9 do 16 hodin. Otevřeno každý den mimo pondělí (vyjma prázdin).

UHERSKÉ HRADIŠTĚ

Administrativní centrum celé této oblasti. Nacházejí se tady významné archeologické památky z období Velkomoravské říše. Z dalších zajímavostí města stojí za zmínku židovská synagoga, Mariánský morový sloup, stará radnice a františkánský klášter.


+ Biele Karpaty + Bukovské vrchy + Cerová vrchovina + Chočské vrchy + Javorníky + Kysucké Beskydy + Kremnické vrchy + Krupinská planina + Malá Fatra + Malé Karpaty + Muránska planina + Nízké Tatry + Oravské Beskydy + Pieniny + Poľana + Považský Inovec + Slovenský kras + Slovenský ráj + Štiavnické vrchy + Strážovské vrchy + Súľovské vrchy + Velká Fatra + Vihorlat + Vysoké Tatry + Západní Tatry - Roháče + Černá hora + Horhany + Polonina Boržava + Polonina Svidovec + Apuseni + Banát + Fagaraš + Retezat + Rodna + Vilcan