FOTOGALERIE
Fotogalerie
VYHLEDAT NA STRÁNKÁCH
Google
Web karpaty.net
NAŠE AKCE, REKLAMA

K pramenům Černého Čeremoše

18.5.2015 | Aleš Kučera, foto Volodymir Horon

Zajímavou, vysokohorskou vodáckou výpravu podnikli kamarádi z turisticko-vodáckého oddílu TURE ve dnech 28. až 30. dubna, kdy počasí i stav vody umožnil ojedinělou možnost splout divokou řeku Černý Čeremoš, od ukrajinsko-rumunské hranice směrem k vodáckému kempu Bilyj Slon.

Na startu

Ukrajinští vodáci (a jeden Polák) se vydali s kajaky proti proudu Bílého Čeremoše, směrem k rumunské hranici - od obce Hološina, Nižný Javorec až k lesovně Perkalaba. Odtud musela výprava čítající 7 vodáků (4 kajaky a 3 nafukovací lodě) překonat horský hřeben Hriňavských polonin, s nadmořskou výškou okolo 1500 m a sestoupit divokými pralesy k hornímu toku Černého Čeremoše. Vodácká výprava přenocovala na zasněženém hřebeni na polonině Preluki (hřeben Prelučnyj) v nadmořské výšce okolo 1 400 m.

Další den, po sedmihodinovém probíjení se s kajaky a těžkou bagáží k hornímu toku Černého Čeremoše, za odměnu čekalo na sedm vodáků krásné, divoké údolí Černého Čeremoše v pohraničním pásmu, kam je vstup povolen pouze s propustkou pohraniční stráže. Okolo 15. hodiny nasadili lodě na řeku nad bývalou klausurou Baltagul a první úsek měřil asi 12 km, další den pokračovali 18 km k osadě Burkut a následně do kempu Bilyj Slon 27 km.

Na cestě Proti proudu Pralesem v Hriňavách

Pro naše turisty je údolí Čeremoše mimo hlavní zájem cest i z toho důvodu, že se nachází mimo oblast Zakarpatské oblasti (českými turisty navštěvované především) a až za mohutným hřebenem Černohory. Přestože z Jasini do Verchoviny, centra regionu, to je po silnici 85 kilometrů, bez vlastního auta je cesta do sousední Ivano-Frankovské oblasti mimo hlavní trasu do Černovců zdlouhavá.

K řece U Černého Čeremoše Společné foto

Údolím Černého Čeremoše vede do obce Zelene a Šibeni již 35 km dlouhá, pouze zpevněná cesta, vhodná pro vozidla ruské výroby nebo teréňáky. V Šibenem je kontrolní bod pohraniční stráže neboť za závorou se nachází pohraniční pásmo a vstup dále do doliny, do osady Burkut a k pramenům Černého Čeremoše je možný pouze na základě povolenky. Informace a kontakty k získání povolenky na vstup do pohraničního pásmo v blízkosti ukrajinsko-rumunské hranice jsou uvedeny na mapě Černá hora - Maramureš.

Mohlo by vás zajímat

+ Kemp Bilyj slon na Čeremoši, ubytování v ukrajinských Karpatech
+ Černohorská polonina
+ Čeremoš v zájmu investorů
+ Ukrajinské Karpaty proti trubám!

Oblíbený portál Hauzi.cz Vám nabízí na výběr chaty a chalupy ze všech koutů země.

Dopřejte si ubytování na horách.

Tip na ubytování v Česku - ubytování Krkonoše.

Tip na ubytování na Slovensku: ubytovanie Vysoké Tatry.