FOTOGALERIE
Fotogalerie
VYHLEDAT NA STRÁNKÁCH
Google
Web karpaty.net
NAŠE AKCE, REKLAMA

Ondavská vrchovina, Laborecká vrchovina

22.3.2004 | Otakar Brandos
Kostel v Medzilaborcích

Ondavská vrchovina patří do oblasti Nízkých Beskyd. Jedná se o chráněnou krajinnou oblast. Na našich stránkách jsme k této oblasti přičlenili ještě další horský celek, a to Laboreckou vrchovinu.

Nejvyšším vrcholem Ondavské vrchoviny je Stebnická Magura vysoká 900 metrů. Její vrchol "zkrášluje" více jak 80 metrů vysoký televizní stožár. Z dalších významných vrcholů tohoto pohoří si musíme uvést vrchol Javorina (881 m), který leží na hranici s Polskem, Smilavský vrch (749 m) aj. Povrch tohoto horského celku je z velké části pokryt lesy. Objevuje se tady dub letní, buky, často ale narazíme i na lípy. Pohoří je odvodňováno řekou Ondava a Topľa. Z turisticky nejvděčnějších cílů si první místo asi zaslouží známé lázně Bardejov. Kromě 17 léčivých minerálních pramenů tady nalezneme zachovalé původní městské opevnění se třemi branami. Centrum města pak bylo vyhlášeno památkovou rezervací. O jeho významu svědčí i to, že se dostalo do seznamu světového dědictví UNESCO. Také si musíme uvést místní Šarišské muzeum s největší sbírkou ikon na Slovensku. Z dalších zajímavých míst v pohoří si ještě jmenujme ruiny Zborovského hradu, který byl založen v polovině 14. století, ale již od roku 1683 je neobýván a chátrá.

Laborecká vrchovina sousedí s Ondavskou vrchovinou a Bukovskými vrchy na východě. Nejzajímavějším místem tohoto pohoří je bezesporu Dukla s monumentálním památníkem a řadou dalších pomníků připomínajících těžké boje během druhé světové války. Zapomenout nesmíme ani na množství původních dřevěvých kostelíků, které se v této oblasti nacházejí.

Oblíbený portál Hauzi.cz Vám nabízí na výběr chaty a chalupy ze všech koutů země.

Dopřejte si ubytování na horách.

Tip na ubytování v Česku - ubytování Krkonoše.

Tip na ubytování na Slovensku: ubytovanie Vysoké Tatry.