FOTOGALERIE
Fotogalerie
VYHLEDAT NA STRÁNKÁCH
Google
Web karpaty.net
NAŠE AKCE, REKLAMA

Moravskoslezské Beskydy

4.3.2001 | Otakar Brandos

Moravskoslezské Beskydy se rozkládají na území okresů Frýdek-Místek, Nový Jičín a Vsetín. Beskydy jsou nejrozsáhlejším pohořím Západních Karpat na území Pohled z Lysé hory České republiky. Na našich stránkách jsme k tomuto velkému horskému celku ještě přičlenili Podbeskydskou pahorkatinu, o které si myslíme, že kulturně a turisticky patří do regionu Beskyd, jejichž rozloha činí asi 1 160 čtverečních kilometrů.

Od roku 1973 jsou Beskydy chráněnou krajinnou oblastí, která je největší v celé České republice. Asi 70% povrchu Beskyd pokrývají lesy. Převužují lesy smrkové, objevují se ale i bučiny, jedle aj. Ze zvířat stojí za zmínku rys ostrovid, vlk a občas se ze Slovenska zatoulavši se medvěd.

Nejvyšším vrcholem tohoto pohoří je dobře známá Lysá hora vysoká 1 323 metrů. Její výška je však udávána dosti rozdílně, takže se můžeme setkat s odlišnými výškovými údaji v rozmezí 1 323 - 1 326 m. Na jejím vrcholu je vysílač. Původní Bezručova chata, která v minulosti vyhořela, dnes má nástupkoni podle podobného architektonického plánu.

Dřevěný kostel v Gutech

Dalšími nejznámějšími vrcholy Moravskoslezských Beskyd je pověstmi opředený Radhošť (1 129 m) se sochou RADEGAST. Tato socha však není přímo na vrcholu, ale nachází se o kousek dále směrem na Pustevny. Pustevny jsou sedlem mezi Radhoštěm a Tanečnicí (1 084 m). Dále k východu se tyčí masív Kněhyně (1 257 m), Smrk (1 276 m) a Malý Smrk (1 174 m). V útrobách Kněhyně se schovává známá Kněhyňská jeskyně.

Dalšími za zmínku stojícími vrcholy jsou Velký Javorník (917 m, v některých mapách 918 m) a Malý Javorník (839 m). Nesmíme zapomenout ani na známý Ondřejník, který leží v oblasti Štramberské vrchoviny - okrsku Podbeskydské pahorkatiny. Vrcholů je tady ale mnohem více, ne o všech se můžeme zmínit.

Z památek se nemůžeme nezmínit o Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, ŠTRAMBERSKOU TRŮBU s rozhlednou a blízkou jeskyní Šipka, kde byly objeveny stopy po jeskynním člověku. Také si musíme uvést hrad HUKVALDY, který je druhým největším v České republice, a který byl zničen během katastrofálního požáru v roce 1762.

Panorama Beskyd od Bartošovic

Prakticky celé Moravskoslezské Beskydy patří do povodí Odry. Nejznámějšími řekami jsou Horní Bečva a Dolní Bečva, Ostravice a Morávka. Největšími vodními nádržemi jsou Šance a Morávka. Další informace naleznete na následujících stránkách: www.beskydy.ochranaprirody.cz.

Další informace a články:

+ Beskydy Moravskoslezské, Podbeskydská pahorkatina, Slezské Beskydy na Treking.cz

Oblíbený portál Hauzi.cz Vám nabízí na výběr chaty a chalupy ze všech koutů země.

Dopřejte si ubytování na horách.

Tip na ubytování v Česku - ubytování Krkonoše.

Tip na ubytování na Slovensku: ubytovanie Vysoké Tatry.