FOTOGALERIE
Fotogalerie
VYHLEDAT NA STRÁNKÁCH
Google
Web karpaty.net
NAŠE AKCE, REKLAMA

Turistika v okolí Čierneho Balogu

4.6.2006 | Ondřej Řepka

Kamenistý potok

Meandry Kamenistého potoka

Potok preteká malebnou 25 km dlhou Kamenistou dolinou (v dolnej časti se nachádza zastávka ČHŽ Sv. Ján). Dolinou kedysi viedla až na Sihlu Čiernohronská lesná železnica. Chráneným areálom je horný tok - meandre v dĺžke 2,5 km. V polovici doliny sa nachádza vodná nádrž Hronček. Predstavuje zachovalý pôvodný systém na splavovanie dreva. Prístupný je tunelom točitých schodov z hrádze nádrže. Hlavne od Sihly v smere toku potoka patrí k najpokojnejším a najpríjemnejším cyklotúram regiónu, vhodným pre rekreačných cyklistov. Prístup bicyklami je od obce Sihla alebo od obce Hronec, os. Sv. Jána. Tato obec ve výšce 890 m byla založená německými kolonisty jako báňská osada se sklárnou v 18. století, na kraji obce končily koleje Čiernohronské lesní železnice, která až sem vystoupala proti proudu Kamenistého potoka. Dnes je dolina vyhledávaná cyklisty pro svůj dlouhý sjezd do Hronce. V Sihle (u odbočky z hlavní silnice) je pekárna, kde lze zakoupit výborný místní chleba, uprostřed obce se nachází příjemná hospůdka vyzdobená mnoha řezbářskými díly a posezením u Kamenistého potoka.

Cykloturistika

Nabídka tras pro cykloturistiku v Čiernohroní je v podstatě vyčerpána údolím Čierného Hronu a Kamenistého potoka, pokud nechcete zvětší části využívat poměrně frekventované silnice II. třídy s množstvím nákladních automobilů svážejících dřevo. Tipy na cykloturistiku najdete na http://www.sck-dumbier.sk/.

Kamenistou dolinou

Cykloturistika

S ohledem na táhlé stoupání z Č. Balogu na sedlo Tlstý javor (cca 12 km), které je opravdu vhodné jen pro fyzicky a psychicky zdatné cyklisty, doporu-čujeme přemluvit některého řidiče poloprázdného autobusu pravidelné místní linky na Sihlu a nechat si kola vyvézt jako "kočárek" – bohužel pojem cyklobusů, dnes zcela běžný ve většině českých hor, je na Slovensku pro dopravce zcela neznámým. Ze Sihly, kde v pekárně můžeme zakoupit čerstvé vonící pečivo a v místní stylové útulné krčmě na návsi zakoupit občerstvení, v létě i teplá jídla, se vydáme dlouhým sjezdem Kamenistou dolinou, kde ještě v 80. letech vedla jedna z větví lesní dráhy. Cestou lze prohlédnout meandry Kamenistého potoka. K soutoku Na projížďce s Čierným Hronem měří tento sjezd cca 22 km. Od nádražíčka Sv. Ján pozvolna vystoupáme proti proudu Č. Hronu Hrončanskou dolinou do části Krám a Č. Balog – cca 7 km.

Další cyklotrasy jsou popsané na www.polana.sk a www.brezno.sk.

Jezdectví

Jízdy na koních nabízí v nedaleké Sihle Huculklub. Projížďka po loukách v okolí Sihly na podkarpatském plemenu umožňuje ze sedla huculských koníků netradiční pohled na Poľanu, bývalý vulkán.

V obcích Sihla a Lom nad Rimavicou působí Slovenský Hucul Club, který chová stádo 30 huculských koní, původně slovenského plemene horského pracovního koně. Na těchto koních je možné se převézt např. po hřebenech Veporských vrchů nad Sihlou na Obrubovanec – kontakt Milan Gonda, telefon: 0903 404 232, www.hucul.sk, e-mail: hucul@hucul.sk.

Tlstý javor – Obrubovanec - Hronček – (Svatý Ján) – Čierny Balog

Funkční salaš pod Obrubovancem

Ze sedla Tlstý javor – 1 018 m (na silnici Č. Balog – Sihla, zast. busu) se vydáme nenáročnou hřebenovkou po červené turistické značce na západ, nejdříve lesem, později po loukách, opět s překrásnými výhledy na jih na Poľanu, nebo na sever, na Nízké Tatry, které vidíme v celé jejich 100 km délce – od Kraľovej Hole přes Ďumbier až téměř po Donovaly. Pod Obrubovancem Opuštěná salaš (1 020 m) míjíme po levé straně naší cesty funkční salaš, později po pravé straně dnes již salaš nepoužívanou – kousek za ní je v úžlabině schována malá studánka. Následuje poslední luční kopec - Zákľuky (1 011 m) - s překrásnými výhledy a pak již klesáme kolem seníku a za ním se vnoříme do chladného lesa. Sestupujeme po široké pohodlné lesní cestě až k bývalé horárni na Hrončeku (652 m, cca 3 hod.) uprostřed dlouhé Kamenisté doliny. Dříve na tomto místě odpočíval vláček lesní železnice, resp. lesníci, kteří s ním jezdili. Zde také začínala asi 3 km odbočka lesní železnice stoupající bočním údolím směrem k Poľane. Kdo má dost času a fyzických sil, může se vydat Rozcestník v sedle Jasenová i tímto směrem. Dnes zmíněným údolím, zprvu po asfaltové cestě měnící se v závěru doliny v náročnou medvědí stezku, vede až na sedlo Jasenová (1 104 m, 3 hod.) zelená turistická značka. Zde má turista mnoho možností kudy pokračovat dále. Po červené značce na jih směrem na Poľanu (1 458 m), na jihozápad do údolí Hučavy na Kyslinky, kde kdysi končila trať lesní železnice z Víglaše, na západ po nádherném hřebeni do Hrochotě (autobus), na sever přes Ĺubietovský Vepor (1 277 m) k chatě na Hrbe, nebo na severovýchod přímo do vesnice Tri Vody (autobus).

Z Hrončeku se lze však již vrátit do Čierneho Balogu. Buď po stále mírně klesající asfaltové silničce, v podstatě bývalém tělese lesní železničky, údolím Kamenisté doliny až na Sv. Ján a dále proti proudu Čierneho Hronu Hrončianskou dolinou až do Čierneho Balogu – (celkem cca 17 km). Nebo neznačenou, na orientaci náročnější cestou lesem přes boční hřeben do Veľké doliny, kterou sejdeme přes Medveďov a Krám do Č. Balogu (cca 12 km).

Oblíbený portál Hauzi.cz Vám nabízí na výběr chaty a chalupy ze všech koutů země.

Dopřejte si ubytování na horách.

Tip na ubytování v Česku - ubytování Krkonoše.

Tip na ubytování na Slovensku: ubytovanie Vysoké Tatry.