FOTOGALERIE
Fotogalerie
VYHLEDAT NA STRÁNKÁCH
Google
Web karpaty.net
NAŠE AKCE, REKLAMA

Mapa Gorgany, polonina Krasna, Svidovec v prodeji

17.12.2009 | Aleš Kučera
Mapa

Turistická mapa 1:50 tis Gorgany, polonina Krasna, Svidovec (se sítí WGS 84) mapuje rozsáhlé území o rozloze přibližně 50 × 50 km ukrajinských Karpat, okolí obcí Koločava, Siněvir, Usť Čorná, Bystrycia a Osmoloda (od Toruňského sedla až po sedlo Okula nad Černou Tisou, vč. pramenů Č. Tisy a lyžařského areálu Dragobrat). Vydáním mapy byla završena čtyřletá práce na značení turistických tras v okolí Usť Čorné, Koločavy a pohoří Gorgany.

Vedle aktuálně zaznačených turistických tras a rozcestníků, ubytovacích a stravovacích možností, lékáren a muzeí je v mapě zaznamenána i aktuální lesní těžba, nově budované lesní cesty, ale i poloha bunkrů linie Arpád v okolí Siněviru a Usť Čorné, trasa plynovodu a horské sruby a útulny. Mapová část je doplněna o základní informace o budovaném značení turistických tras, bezpečnosti v horách s kontaktními telefony a adresami na služebny Horské služby HPRZ.

Mapa je od 16. prosince v prodeji v Praze ve specializovaném obchodě KIWI "svět map a průvodců" v Jungmannově ul. 23, www.kiwick.cz, a v obchodě map a průvodců na Senovážném náměstí 6. Od 21.12 je mapa k dostání v Ostravě v redakci časopisu Treking, Nádražní 166, 702 00 Ostrava 1, e-mail: redakce@treking.cz. V roce 2010 bude v prodeji v běžných distribučních sítích. Doporučená cena mapy o formátu 680x980 mm v plastovém obalu je 129 Kč, součástí mapy je kartička pro odečítání vzdáleností s kontakty na Horskou službu HPRZ.

Mapa

Dvojjazyčné názvosloví mapy (v azbuce a latince) - názvy vrcholů, údolí, potoků a jiných místopisných pojmenování (osady, sedla ap.) vychází z názvů známých a užívaných pracovníky horské služby HPRZ, lesnictví a místních obyvatel. Je vytvořeno tak, aby mohlo napomoci turistům při orientaci v horách příp. bylo známé místním obyvatelům při dotazování na cestu. Mnoho horopisných názvů je v této nové mapě prvně vytvořeno v ukrajinském jazyce, neboť předchozí topografické mapy vydávané za SSSR používají názvosloví ruské a obyvatelům mapovaného území zcela neznámé a vzdálené.

Na mapování terénu (především rychle postupující nekontrolovatelné těžbě, změně lesních porostů, nově vznikajících těžebních cest, ale také vysídlováním dolin a poničení mostů po povodních) pracovala téměř celý rok desítka dobrovolných značkařů a pomocníků z Čech (Ivo Dokoupil, Igor Hoření, Jiří Šumbera), Polska (Irek Józwik, Jacek Wnuk) a Ukrajiny (Vasyl Ficak, Olenka Hrynčišin, Jurko Hudyma) pod vedením Vasyla Hutyrjaka z nadace "Karpacke steźki" (www.stezhky.org.ua) a Aleše Kučery. Díky jim a spolupráci členů ukrajinské Horské záchranné služby HRPZ dostáváte do rukou nejaktuálnější mapu velmi rozsáhlé horské oblasti. Informace obsažené v mapě odpovídají stavu ze září 2009 a zaznamenávají nejaktuálnější stav turistického značení v Gorganách.

Poděkování náleží náčelníkovi Zakarpatské horské záchranné služby panu Viktoru Opalenykovi a Juriovi Kosťakovi, náčelníkovi Horské služby HPRP v Usť Čorné, za podporu při vytváření systému turistického značení a mapování terénu. Děkujeme též kolegům ze polského kartografického vydavatelství "Compass" (Romanu Trzmielewskiemu, www.compass.krakow.pl), SHOCartu (Zuzaně Karlíkové, www.shocart.cz) a Kartografie HP (Janu Prášilovi, www.kartografiehp.cz) za odborné konzultace a cenné rady, panu Michalovi Holubovi z Picodasu Praha za zapůjčení GPS přístroje Garmin 60CSx a neposlední řadě Jirkovi Vackovi ze studia Aurius Hradec Králové, který vytvořil grafickou podobu a design mapy a trpělivě zaznačoval množství korektur. Jiřímu Šumberovi patří zvláštní poděkování za metodické a odborné vedení celého projektu. Přípravu datových topografických podkladů mapy spolufinancovala vláda České republiky prostřednictvím společnosti "Člověk v tísni, o.p.s.".

Nová turistická mapa Usť Čorná - Koločava

7.10.2009 | Aleš Kučera
Mapa

Koncem roku bude vydána dlouho očekávaná mapa Polonina Krásna, Svidovec a Horhany v měřítku 1:50 000, vydavatelství Konting a polského Wydawnictwa Ruthenus. Mapa o formátu 680 × 980 mm zobrazuje na jedné straně Poloninu Krásna a západní Svidovec, na straně druhé centrální Horhany. Jedná se o dvě mapy zobrazující území téměř 50 km x 50 km, včetně významných horských center jako Koločava, Siněvir, Usť Čorná, Dragobrat, Bystrica (Rafailowa), Huta, Osmoloda či Toruň, která jsou častým východištěm na túry do přilehlých pohoří. Texty v mapě a názvosloví mapy jsou v jazyku ukrajinské, českém a polském.

Mapa byla připravena ve spolupráci s ukrajinskou horskou službou Zakarpatské oblasti, s nadací "Karpackie Ścieżki" a internetovým portálem karpaty.net, které realizují v dotčených pohořích již třetím rokem turistické značení a vydáním mapy tak bylo celé značení v této oblasti završeno. Na přípravu datových podkladů mapy v rámci projektu budování turistických tras přispěla společnost "Člověk v tísni, o.p.s."

Mapa aktuálně zobrazuje vybudované turistické trasy, aktuální stav lesních cest, bohužel však i jako první z aktuálních map zobrazuje nebývalý rozsah těžby a rabování lesního bohatství ukrajinských Karpat. V textové části jsou uvedeny aktuální tipy na ubytování a kontakty na stanoviště horské služby HPRZ.

Přípravu datových topografických podkladů mapy spolufinancovala vláda České republiky prostřednictvím společnosti "Člověk v tísni, o.p.s.". Mapa bude v prodeji od poloviny prosince u obvyklých prodejců map a průvodců.

Oblíbený portál Hauzi.cz Vám nabízí na výběr chaty a chalupy ze všech koutů země.

Dopřejte si ubytování na horách.

Tip na ubytování v Česku - ubytování Krkonoše.

Tip na ubytování na Slovensku: ubytovanie Vysoké Tatry.